بهینه سازی سایت در صفحات اسپلش

مفهموم صفحات اسپلش در طراحی سایت

ممکن است تا به حال با سایتهایی مواجه شده باشید که پس از ورود به سایت، یک انیمیشن فلش و یا فیلم فلش نمایش داده می شود که پس از اتمام آن، یا باید بر روی لینکی کلیک کنید یا سایت به طور اتوماتیک به صفحه ای Redirect می شود. به این گونه از صفحات، صفحات اسپلش (Splash) گفته می شود که در حوزه طراحی سایت طرفداران خاص خود را دارد.

چرا استفاده از صفحات اسپلش در طراحی سایت کاربر پسند نیست؟

با توجه به حجم زیاد صفحات اسپلش، برای بارگذاری آن نیاز به زمان بیشتری داریم و ممکن است سرعت اینترنت کاربر پایین باشد و برای لود این صفحه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه منتظر بماند، در نتیجه Bounce Rate سایت افزایش می یابد.

علت دیگر کاربر پسند نبودن اینگونه از سایتها، تکرار انیمیشن پس از هر بار ورود به سایت می باشد و کاربر باید تا اتمام آن منتظر بماند که این کار ممکن است کاربر را عصبی نماید.

چرا طراحی سایت صفحات اسپلش مورد پسند موتورهای جستجوگر نیستند؟

  • بسیاری از موتورهای جستجو به سختی می توانند صفحات اسپلش را ایندکس نمایند. حتی آنهایی که توانایی این کار را دارند نمی توانند متنهای درون آنرا همانند آنچه که واقعاً درون فایل فلش دیده می شوند نمایش دهند.
  • در طراحی سایت صفحات اسپلش از محتوای کمی استفاده می شود و به همین دلیل هر چقدر هم گرافیک آن خارق العاده باشد روی رتبه سایت تأثیر می گذارد.
  • از آنجا که در طراحی صفحات اسپلش توجه اصلی بر روی انیمیشن است، لذا از لینک استفاده نمیشود و در برخی موارد تعداد آن بسیار کم می باشد؛ در نتیجه بسیاری از موتورهای جستجوگر قادر به دنبال کردن صفحات سایت نخواهند بود.
    فرض کنید صفحه اینترو یک سایت فقط شامل لینکهای «فارسی» و «انگلیسی» باشد، در این صورت به موتورهای جستجو گفته می شود که سایت دو لینک دارد و رباتها قادر به دنبال کردن صفحات سایت نخواهند بود.
  • در طراحی سایت بسیاری از صفحات اسپلش بعد از اتمام نمایش فلش، کاربر به طور اتوماتیک به صفحه دیگر هدایت می شود. در صورتیکه همه موتورهای جستجو هدایت اتوماتیک از یک صفحه به صفحه دیگر را اسپم می دانند.

نکاتی که باید در استفاده از صفحات اسپلش در طراحی سایت رعایت نمود

  • حدالامکان از صفحات اسپلش استفاده نکنید.
  • اگر از آنها استفاده می کنید مطمئن شوید که کاربر بعد از هر بار ورود به سایت آن را مشاهده نمی کند برای این کار می توان از دکمه “skip intro” استفاده نمود.
  • هیچ وقت صفحات اسپلش را به صفحه اصلی ریدایرکت نکنید و به جای آن در زیر اسپلش متنی قرار دهید و کاربر را ملزم به کلیک بر روی لینک «ورود به سایت» کنید هرچند که ممکن است کاربران این متن را نبینند.
  • لینکهای مهم سایت مخصوصاً نقشه سایت را در این صفحات قرار دهید.

نکته آخر:
حتی اگر شما تمامی نکات را رعایت کرده باشید سرعت ایندکس یک صفحه html به مراتب بهتر از میلیونها صفحه اسپلش است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *