ایندکس شدن صفحات در موتورهای جستجو

این خیلی طبیعی است که کاربران موتورهای جستجو علاوه بر منابع قابل اعتماد به دنبال مطالب جدید نیز باشند؛ به خاطر همین موتورهای جستجو در دو سال گذشته تحقیقاتی در مورد نحوه ایندکس سریع صفحات انجام دادند.

گوگل نیز در چند ماه گذشته، از سیستم جدید خود با نام کافئین رونمایی نمود، که ایندکس نمودن سریع و ارائه نتایج آپدیت شده را تضمین می‌نماید.

واقعیت اینست که فرآیند ایندکس نمودن صفحات سایت نسبت به گذشته سریع‌تر شده، با این حال بسیاری از وب مسترها با مشکل ایندکس شدن وب سایت و یا صفحات جدید مواجهند. در این مقاله در نظر داریم ۵ تکنیک ساده سئو که به ایندکس نمودن وب سایت شما سرعت می‌بخشد را بررسی می‌نماییم.

قرار دادن لینک در سایت‌های پر ترافیک

بهترین کاری که در چنین شرایطی می‌توانید انجام دهید، افزایش تعداد لینک‌هایی است که به صفحه اصلی سایت یا صفحات مورد نظر شما لینک می‌شوند. تعداد لینک‌های ورودی و پیج رنک آن‌ها تأثیر مستقیمی بر روی تعداد صفحات ایندکس شده و همچنین سرعت ایندکس دارد.

در نتیجه با اضافه کردن لینک در سایت‌های پر ترافیک، می‌توان زمان ایندکس شدن سایت را کاهش داد.

بنابراین اگر شما با این مشکل برخورد کردید، می‌توانید از روش‌هایی زیر برای افزایش لینک ورودی استفاده نمایید.

  • لینک خود را در وبلاگ‌ها و انجمن‌های با موضوع مرتبط قرار دهید.
  • اخبار و مقالاتی حاوی لینک صفحه مورد هدف بنویسید و آن را به سایت‌های مختلف خبری ارسال نمایید.
  • صفحات خود را در رسانه‌های اجتماعی همانند Face Book، Twitter و غیره به اشتراک بگذارید.

استفاده از نقشه سایت XMl و HTML

به لحاظ تئوری موتورهای جستجو بدون نیاز به کمک، قادر به استخراج لینک‌های یک صفحه و ایندکس نمودن آن هستند. با این حال اکیداً توصیه می‌شود که از نقشه سایت XMl و HTML استفاده نمایید زیرا اثبات شده که در روند ایندکس نمودن سریع سایت کمک می‌نماید.

بعد از ایجاد XML آن را در موتورهای جستجو و robots.txt ثبت نمایید.

نکته: بعد از اینکه تغییراتی عمده ای روی سایت انجام دادید، نقشه سایت را دوباره ایجاد و ثبت نمایید.

روی ساختار لینکتان کار کنید.

ساختار لینک برای سئو سایت بسیار مهم است. زیرا به رتبه سایت، توزیع پیج رنک و همچنین افزایش سرعت ایندکس صفحات کمک می‌نماید. بنابراین اگر وب سایت شما هنوز ایندکس نشده است، حتماً این مورد را بررسی نمایید و مطمئن شوید که همه صفحات از صفحه اصلی قابل دسترس می‌باشند و حدالامکان مسافت آن از صفحه اصلی کم باشد.

همچنین مطمئن شوید که محتوای تکراری در سایتتان وجود ندارد که در صورت وجود، بر روی تعداد صفحات ایندکس شده و همچنین زمان متوسط برای Crawl کردن آن تأثیر می‌گذارد.

یک روش خوب برای ایندکس سریع صفحه جدید، قرار دادن لینک آن صفحه در صفحه اصلی می‌باشد.

و در آخر اگر شما می‌خواهید تعداد صفحات ایندکس شده را بیشتر نمایید، مطمئن شوید که از یک ساختار درختی استفاده می‌نمایید و همه صفحات با کمتر از سه کلیک از صفحه اصلی در دسترس هستند. (قانون سه کلیک)

سرعت crawl را تغییر دهید.

برای تغییر سرعت crawl در گوگل وبمستر برای وبمستران در حال حاظر فقط ۲ گزینه زیر در configuration >> setings در ابزار وبمستر موجود میباشد :
Let Google optimize for my site
Limit Google’s maximum crawl rate
که بهترین گزینه ، گزینه Let Google optimize for my site میباشد که به صورت پیش فرض برای شما انتخاب شده است .
در صورت تمایل برای افزایش سرعت   Limit Google’s maximum crawl rate را انتخاب نموده و فلش را بر روی high قرار دهید .
با این کار سرعت crawl سایت شما به max مقدار خود خواهد رسید و به طبع آن سرعت ایندکس شدن صفحات شما افزایش خواهد یافت.
باید توجه کرد که این تغییر فقط به مدت ۳ ماه اعتبار داشته و بعد از ۳ ماه به حالت پیش فرض خود باز خواهد گشت

استفاده از ابزار

همیشه در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید به صورت مداوم سایت خود را بررسی نمود، برای همین موتورهای جستجو مهم ابزارهای مفیدی را ارائه نموده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تعداد کل صفحات و تعداد صفحات ایندکس شده را بررسی نمایید.

  • ابزار گوگل: Google Webmaster Tools
  • ابزار بینگ: Bing Toolbox
  • ابزار یاهو: این ابزار در حال حاضر با ابزار بینگ صورت میگیرد و در حقیقت نیازی به ثبت سایت در یاهو نبوده و با ثبت سایت در ابزار بینگ ، در سایت یاهو نیز ثبت خواهد شد

ابزارهای مدیریت سایت بالا، اطلاعات مهمی در مورد وضعیت ایندکس سازی صفحات وب سایت به شما ارائه می‌نماید. شما می‌توانید خطاهایی که ربات‌ها هنگام ایندکس کردن صفحات با آن مواجه می‌شوند را ببینید و همچنین می‌توانید آمار کارهای انجام شده توسط ربات‌ها را ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *